בשנים  האחרונות אנו עדים למגמה של עליה הולכת וגוברת של סוכרת מסוג- 2,  מחקרים  מצבעים על הקשר בין אורח החיים המודרני, כמקדם התפרצות המחלה. למחלה נטייה גנטית. הבעיה החמורה היא, שגם בגילאים צעירים ואפילו אצל ילדים קיימת עליה מתמדת בהיארעות המחלה . סוכרת מסוג -2,נפוצה כמעט ב-9% מאוכלוסיית ישראל  ובעולם המערבי מתייחסים לתופעה כמגפה, עלינו האחריות למגר אותה כל עוד עומדים לנו האמצעים, בעיקר הכלכליים. העומס הכלכלי  לטיפול בסיבוכיה הקשים הם עצומים ומכבידים.

הקריטריונים לאיבחון סוכרת גובשו ע"י אירגון הבריאות העולמי ואומצו גם ע"י משרד הבריאות הישראלי. מגדירים סוכרת ע"פי רמת סוכר בצום 126 מ"ג/ד"ל או יותר - 140 מ"ג /ל"ד בשתי בדיקות ותסמינים הנלווים, שהם: השתנה רבה, צימאון וירידה במשקל, שמלווים לרוב בחולשה. אצל מרבית האנשים, בעת אבחון סוכרת יש כבר סיבוכים, כמו פגיעה בכלי דם, שהינה הגורם העיקרי לכל סיבוכי הסוכרת הקשים. כיום אנו יודעים שהרבה מאוד מאתנו בכל הגילאים נמצאים במצב תרום סוכרת, המאופיין לרוב בהשמנה וברמת סוכר בצום בין 100-ל125 מ"ג/ד"ל ו -140-199 מ"ג% שעתיים אחר העמסת 75 ג"ר סוכר..  גורמי סיכון להתפתחות סוכרת הם אכן רמת סוכר בצום שציינו, סיפור משפחתי של סוכרת, סוכרת הריונית או תינוקות במשקל מעל 4 ק"ג, משקל עודף -מסת גוף מעל 25 ,חוסר פעילות גופנית, יתר ל.ד והפרעה בשומני הדם. כל הקבוצה הגדולה מאתנו, שיודעים שאצלם קיימים אחד  או  יותר מהסימנים שצוינו, מוזמן לקחת אחריות ולפעול למען עתיד טוב יותר.                             

"מועצה אזורית גזר " שמשקיעה רבות ברווחת התושבים חברו ל"אגודה הישראלית לסוכרת"

המתמחה בקידום בריאות ופעולות מגוונות לרווחתם של  חולי הסוכרת, מיתוך ההבנה שהיכולת לקיים אורח חיים בריא ופעיל במקום המגורים, הוא סממן מובהק של איכות חיים ומהווה שיקול מרכזי בקרב משפחות הבוחרות מקום מגורים חדש. אורח חיים בריא, שמקודם בצורה מערכתית, בשיתוף יוזמות   .שצומחות מן השטח, מייצר לא רק אנשים בריאים, אלא גם קהילה בריאה וחזקה.

אתם תושבי גזר מוזמנים לקחת אחריות לבריאותכם ולהשתתף בפעילויות המגוונות אותן נביא לכם יחד עם האגודה הישראלית לסוכרת עד פתח ביתכם .שימו לב, במדור "מתוק ובריא בגזר " בעתון החודשי, נביא מהנעשה בסניף ונודיע על פעילויות העתידיות בתקשורת המקוונת של המועצה. אתם מוזמנים להיכנס לאתר של האגודה הישראלית לסוכרת, שם תמצאו עדכונים ופעילויות ארציות בהם אפשר גם להשתתף. ולסיום נציין שבחודש נובמבר, שהינו חודש המודעות  לסוכרת נעשות בכל העולם המערבי פעילויות רבות להעלאת המודעות וחשיבות פעילויות המנע  למיגור מגפת הסוכרת. 

 ב-16.11.15 יתקיים יום הסוכרת בכפר המכביה בו יהיו הרצאות מומחים וחשיפה לחברות המספקות מזון, ציוד וטכנולוגיות לרווחת הסוכרתיים עם תו האגודה. פרטים באתר, או בטלפון של חנה סיבוני  

בריאות טובה ,

חנה סיבוני יו"ר סניף "האגודה הישראלית לסוכרת "ב-גזר , טל: 054-6573563

בת- חן מיכלסון פורת מח' הרווחה קידום בריאות ב-גזר,     טל  08-9274068